Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

10. Narodowe Czytanie na oleskim Rynku

Od 2012 roku tradycją stało się, że w pierwszą sobotę września w całej Polsce pod patronatem Pary Prezydenckiej odbywa się akcja publicznego czytania największych dzieł należących do kanonu literatury polskiej. Wydarzenie mające na celu popularyzację czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym roku, 4 września 2021 r., czytaliśmy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Utwór  wyjątkowy, który mimo stu piętnastu lat od powstania nic, a nic się nie zestarzał. Używamy  nowszego języka, jest w nim mniej germanizmów, a więcej anglicyzmów, ale tematyka i przesłanie sztuki są nadal aktualne.

KS4_6955.jpeg

W swej twórczości Zapolska wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa, opisywała fakty i zjawiska życia codziennego, oraz trudną sytuację kobiet w społeczeństwie. Była przekonana o społecznej służbie literatury. A Moralność pani Dulskiej to jedno z najważniejszych osiągnięć pisarki. Utwór ukończony jesienią 1906 roku we Lwowie, swoją prapremierę miał  15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.  
W 1911  Zapolska napisała dokończenie tej historii  pod tytułem Śmierć Felicyjana Dulskiego.
Na oleskim Rynku mogliśmy wysłuchać sztuki przeczytanej przez oleskich lektorów. 10. Narodowe Czytanie rozpoczął burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki. 

A kwestie bohaterów sztuki czytali (alfabetycznie wg ról):

Już dziś zapraszamy na 11. Narodowe Czytanie w pierwszą sobotę września 2022 roku, kiedy to wspólnie przeczytamy Ballady i romanse Adama Mickiewicza.
 

 

Wersja XML